Dla osób myślących o wyjeździe do pracy za granicę barierą bywają wysokie koszty wyjazdu i pobytu. Warto więc wiedzieć jak zaoszczędzić; na kosztach podróży, noclegów i zagranicznych rozmów telefonicznych.


TANIE PODRÓŻOWANIE ZA GRANICĘ

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się tanie linie lotnicze. Linie tego typu oferują przeloty do wielu dużych miast w Europie niekiedy za zadziwiająco niewielkie pieniądze.Samoloty obsługujące te trasy nie ustępują "normalnym" linion lotniczym pod względem techniki ani bezpieczeństwa. Różnica polega na tym, że na pokładzie takiego samolotu nie serwuje się posiłków oraz, że nie ląduje on na pasach renomowanych portów lotniczych, lecz na mało znanych lotniskach (najczęściej dawnych lotniskach wojskowych) położonych poza infrastrukturą miejską. W praktyce zamiast np. w Londynie lub Frankfurcie wylądujemy kilkadziesiąt kilometrów dalej i żeby dostać się do miasta będącego celem podróży będziemy zmuszeni skorzystać z podstawianych tam autobusów, co pociąga dodatkowe koszty i czas. Mimo to, taka podróż wyniesie nas znacznie taniej niż normalnymi liniami lotniczymi, a nawet pociągiem lub samochodem. Zważywszy, że zaoszczędzamy przy tym masę czasu, jest to naprawdę korzystna oferta.

Biletów na tanie przeloty nie można kupić w kasie portu lotniczego, ani w biurze podróży. Dostępne są one prawie wyłącznie przez internet, a płatności dokonuje się kartą kredytową. Potem nie ma już możliwości zwrotu zakupionego biletu, a np. z miana terminu rezerwacji jest bardzo ograniczona. Narazie najbliższe miejsca skąd startują tanie linie lotnicze to Berlin i Praga. Aktualnie (10/2003) prowadzone są przygotowania do uruchomienia takich połączeń do Europy Zachodniej z Katowic i Wrocławia. Uruchomienie ich jest tylko kwestią czasu. Poniżej przdstawiamy kilka ofert tanich linii lotniczych:

www.ryanair.com
Przelot na trasie Berlin - Londyn za jedyne 6,99 £ oferują irlandzkie linie RYANAIR

www.germanwings.de
Liniami GERMANWINGS można już za 2500 koron czeskich (cena tam i z powrotem 4400 CZK ) polecieć, do Köln. Stamtąd jest wiele połaczeń do miast europejskich(Londyn, Paryż, Mediolan, Rzym, Madryt i inne) w cenie 19 EUR.

www.HL-express.de
Liniami HAPAG-LLOYD Express możemy latać z Hannoveru między innymi do Valencji, Mediolanu, Barcelony, Rzymu, Manchesteru. Cena przelotu w jedną stronę 19,99 EUR.

www.airberlin.com
Linie AIRBERLIN oferują przeloty do wielu miast Europy (w tym Londyn). Ceny są nieco wyższe - wahają od 69 EUR do ponad 100 EUR, ale za to jest bardzo dużo połączeń z Berlina, Drezna i Erfurtu.

www.volareweb.com
Włoskimi liniami VOLARE możemy za 29,99 EUR polecieć z Pragi do Helsinek i Rzymu, a z Berlina m.in. do Londynu, Moskwy, Paryża, Nicei, Kopenhagi i Barcelony. Istnieje również możliwość przelotu z Pragi do Wenecji (cena w jedną stronę tylko 966 CZK, powrót 29.99 EUR). Stamtąd jest znacznie więcej połączeń.

http://wizzair.com
WIZAIR to węgierskie linie lotnicze, które rozpoczęły działalność w maju 2004 roku. Oferta WIZAIR jest bardzo atrakcyjna cenowo i co nie mniej ważne jest dużo połączeń z terenu Polski ( głównie z lotniska Katowice/Kraków, ale także z Warszawy i z Gdańska) Liniami WIZAIR można latać między innymi do Londynu, Paryża, Sztokholmu, Rzymu, Barcelony, Medionanu, Aten.

http://www.skyeurope.com
SKYEUROPE to także węgierskie linie lotnicze. Samoloty SKYEUROPE startują z Warszawy.Więcej ofert

Linki do kolejnych tanich lini lotniczych znajdziesz także na stronie: http://billigstfliegen.de


W celu znalezienia optymalnego połączenia można skorzystać z serwisu OPODO, który w ciągu kilkunastu sekund wyszuka połączenia pomiędzy wybranymi lotniskami:

http://www.opodo.co.uk/otpbvpl/Jsp/opodo/HomeServlet?

polskie strony WWW poświęcone tanim liniom lotniczym

mojeprzeloty.pl
pasazer.comTANIE NOCLEGI ZA GRANICĄ

W Europie Zachodniej istnieją sieci tanich hoteli turystycznych, w których wynajęcie 3-osobowego pokoju jest możliwe w cenie 20-30 EUR za dobę. Są to niewielkie pokoiki z piętrowym łóżkiem, umywalką i telewizorem. WC i prysznice są zbiorowe, ale wszystko jest nowe i sterylne (poddawane codziennej dezynfekcji). Istnieje też możliwość wykupienia taniego śniadanka (kawa + bułka z dżemem). Rezerwacji miejsc można dokonać przez internet, przy czym informacja czy w wybranym przez nas hotelu i terminie są wolne miejsca jest dostępna natychmiast (on-line). W celu dokonania rezerwacji trzeba podać numer karty kredytowej. Karta może należeć do innej osoby (np. kogoś z rodziny) - jest potrzebna tylko jako gwarancja rezerwacji. Na miejscu można zapłacić gotówką. Takie hotele nie są zlokalizowane w centrum miasta lecz na uboczu, np. przy zjazdach z autostrad, obwodnicach miast. Dotarcie do nich komunikacją publiczną może być trudne. Najbardziej znane są hotele francuskiej sieci ACCOR, która prowadzi hotele na całym świecie (www.accorhotels.com). W Europie najbardziej znane są:

FORMULE 1
ETAP

w poszukiwaniu niedrogich hoteli warto także odwiedzić stronę: www.totalstay.com


TANIE TELEFONOWANIE ZA GRANICĄ

Tanim sposobem telefonowania jest korzystanie z systemów VOIP (przesyłanie głosu przez internet). Istnieją firmy oferujące taką usługę po wybraniu specjalnego numeru dostępowego oraz wprowadzeniu za pomocą klawiatury telefonu wykupionego wcześniej numeru PIN. W celu otrzymania numeru PIN należy zakupić "kartę zdrapkę" (Calling Card), albo w internetowym sklepie kupić kartę "wirtualną" (po dokonaniu płatności kartą kredytową otrzymuje się wówczas PIN e-mailem). Na poniższych stronach przedstawiamy kilka firm oferujących takie usługi:

Koszty telefonowania są zróżnicowane zależnie czy dzwonimy z sieci stacjonarnej czy komórkowej oraz z jakiego kraju do jakiego, ale przy właściwie wybranej karcie nie powinny przekroczyć kilku Eurocentów za minutę połączenia. Niektóre karty pozwalają na wybranie numeru dostępowego bezpośrednio z polskiej sieci stacjonarnej lub komórkowej w systemie "Call-Back" (po wprowadzeniu numeru należy się rozłączyć, poczym za chwilę otrzymujemy telefon z zagranicy i zostaje ustanowione połączenie z wybranym numerem wg. niskiej taryfy. Oferta tego typu usług jest bardzo bogata:

Przykłady:

Karta "MOX POLEN CARD"
Korzystając z tej karty po wybraniu numeru dostępowego 00800 121 0030 możemy dzwonić z polskiej sieci stacjonarnej do sieci stacjonarnej w Niemczech za 0,025 EUR/min.

Karta "HALLO POLSKA" pozwala telefonować z zagranicy do kraju za 0,029 EUR/min. lub z Polski do Europy Zachodniej i USA za 0,039 EUR/min.

Szeroki przegląd kart można znaleźć na stronie www.tariftip.de
Przykłady taryf: http://www.calling-card-center.de/neu/tarife_bananas.htm

Wybrane oferty:

EUROPA
(Niemcy) http://www.callfix.de/callingcard-shop.html
(Niemcy) http://www.vica24.de/index2.html
(Niemcy) http://www.gobananas.de/
(Wlk. Brytania) http://www.fntele.com/

USA
http://www.geocities.com/callingcards2/Poland.html
http://poland.calling-cards-prepaid.com/
http://www.idphonecard.com/phone_cards/united_states/phone_card_poland.html

wprowadzając w wyszukiwarce www.google.pl hasło: "Calling Cards Poland" albo "Calling Cards Polen" otrzymamy bardzo dużo trafnych linków (po angielsku lub niemiecku).